Μια περιδιάβαση στον κόσμο και το έργο της Ζωρζ Σαρή με τον ιστορικό Κωνσταντίνο Μπαϊρακτάρη

Με αφορμή τα εκατό χρόνια από τη γέννηση της Ζωρζ Σαρή, την Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου2024, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο ιστορικός  Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης. Ο Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης είχε μια ενδιαφέρουσα συνάντηση με τους μαθητές όλων των τάξεων. Η εκδήλωση εντάσσεται στις δράσεις φιλαναγνωσίας του Σχολείου μας και διοργανώθηκε στο πλαίσιο του «Μήνα Εφηβείας» των εκδόσεων Πατάκη, με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Μαρίας Ψυρούκη και Κατερίνας Ρέππα. Τη καλλιτεχνική επιμέλεια της εκδήλωσης είχε ο καθηγητής εικαστικών Αλέξανδρος Κουμπιος. Σε ειδικό ταμπλό παρουσιάστηκαν και έργα ζωγραφικής των μαθητών μας εμπνευσμένα από το έργο της συγγραφέως.

Με ξεναγό μας τον Κωνσταντίνο Μπαϊρακτάρη, μέσα από ένα πλούσιο, εποπτικό και ανέκδοτο αρχειακό υλικό, οι μαθητές μας γνώρισαν σημαντικούς σταθμούς της ζωής και του έργου της σπουδαίας συγγραφέως που με το έργο της επηρέασε το λογοτεχνικό τοπίο και την παιδική-νεανική λογοτεχνία όσο λίγοι, της γυναίκας που αγωνίστηκε για την απελευθέρωση της πατρίδας, πολέμησε για τη δικαιοσύνη σε δύσκολα πολιτικά χρόνια και δε δίστασε να αυτοεξοριστεί πολιτικά και καλλιτεχνικά προκειμένου να αντιδράσει στο δικτατορικό καθεστώς. Γνώρισαν τη γυναίκα που πίστεψε στη δύναμη του ανθρώπου, στη δύναμη της φιλίας, στην αγάπη και υπερασπίστηκε τις ανθρώπινες αξίες με πάθος ώς το τέλος. Μέσα από τη συνάντηση, ξεδιπλώθηκαν κομμάτια της διαδρομής της Ζωρζ Σαρή που ακόμη και σήμερα εμπνέουν μικρούς και μεγάλους και μας δίνουν θάρρος και πίστη. Επιπλέον, οι μαθητές διερεύνησαν πώς κατέγραψε μέσα στα βιβλία της ορισμένες από τις μεγαλύτερες στιγμές του προηγούμενου αιώνα, όπως ο ελληνικός μεσοπόλεμος, ο Β΄ Παγκόσμιος  πόλεμος, η Κατοχή, η Αντίσταση, ο Εμφύλιος και η δικτατορία. Τέλος, οι μαθητές μας την παρακολούθησαν και αργότερα που ως συγγραφέας ταξίδευε σε όλη την Ελλάδα, για να επισκεφτεί τα σχολεία, τις βιβλιοθήκες και να μυήσει τα παιδιά στον κόσμο του βιβλίου.

Ευχαριστούμε πολύ τον Κωνσταντίνο Μπαϊρακτάρη για την πρόθυμη ανταπόκρισή του στην πρόσκληση του Σχολείου μας. Με την παρουσίασή του ενθάρρυνε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας να ξεφυλλίσουν τις σελίδες των βιβλίων της σπουδαίας αυτής συγγραφέως και να μυηθούν στον γοητευτικό κόσμο της Λογοτεχνίας.