3ΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ.

Η Γ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε 3ημερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα με τη συμμετοχή 48 μαθητών επί συνόλου 63 μαθητών. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε από 19/4/2024 έως 21/4/2024. Αρχηγός της εκδρομής ήταν ο Διευθυντής κ. Ευστράτιος Στυλιανίδης και συνοδοί εκπαιδευτικοί ο κ. Αλαγιάννης Μάριος, η κ. Μπαχούρου Ελένη και η κ. Αναστασιάδου Ιωάννα.

Την Πρώτη ημέρα ξεκινήσαμε στις 07.00. Φτάσαμε στο Μεσολόγγι όπου επισκεφθήκαμε τον κήπο των ηρώων και οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα ιστορικά γεγονότα της εξόδου του Μεσολογγίου. Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για τα Ιωάννινα όπου επισκεφθήκαμε το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων του Π. Βρέλλη.

Την Δεύτερη ημέρα αναχωρήσαμε για το { νησάκι της Κυρά Φροσύνης } στην λίμνη Παμβωτίδα των Ιωαννίνων. Εκεί επισκεφθήκαμε την μονή των Φιλανθρωπίνων και το σπίτι του Αλή Πασά που έχει μετατραπεί σε μουσείο. Στη συνέχεια αναχωρήσαμε για το Μονοδένδρι όπου περιηγηθήκαμε στα χωριό θαυμάζοντας την αρχιτεκτονική των κτιρίων του, επισκεφθήκαμε την Μονή της Αγίας Παρασκευής όπου μας δόθηκε η δυνατότητα να θαυμάσουμε πανοραμικά το περίφημο φαράγγι του Βίκου αλλά και την κοιλάδα του ποταμού Βοϊδομάτη. Επίσης επισκεφθήκαμε το πέτρινο γεφύρι του Κόκουρου.  Το βράδυ ομαδική έξοδος για διασκέδαση. Την Τρίτη ημέρα μετά την βόλτα μας στην πόλη των Ιωαννίνων (επίσκεψη στο κάστρο και στη λίμνη) αναχωρήσαμε για Αθήνα. Ενδιάμεσα σταματήσαμε στην Καλαμπάκα όπου θαυμάσαμε τα Μετέωρα και κάναμε βόλτα στην πόλη.